Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net
 
Genç Yazarlar - Ramazan Tekdur
Engelli Gençlerimizin Gelecekteki Engelsizlikleri
 
Geleceğin dünyasında, eğitim önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkar. Bunun için de gelecekte, gençlerimizin bilgi ve kültür seviyesi açısından yükselmesi için, onlara daha iyi eğitim olanakları sağlamalıyız.

Geleceğe umutla baktığımız çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim, kültür ve bilgi ile başarıya ilerlemesi ve kaliteli araştırmalar yapıp bunları uygulaması, gelecek nesillerimizin daha rahat bir gelecek yaşaması, kültürün devamlılığının sağlanması, toplumun yenileşmesine, gelişmesine katkıda bulunulması, kültürümüzün zenginleştirilmesi, gençlerimizin kendine, yurduna ve de milletine faydalı olarak yetiştirilmesi gerçekten de çok planlı ve de inançlı çalışmalarla olabilecek ideallerdir.
 
Gençlerimizin yaşadığı daha da doğrusu toplumumuzun yaşadığı sorunlardan biri de engelli olmaktır. Biraz da gelecekte engelli geçlerimiz üzerinde yaptığım bazı gözlemlerime değineyim.

Engelli gençlerin daha başarılı olması için onların motive edilmesi, çalışmaya teşvik edilmesi, rehabilitasyon merkezlerinde hayata tutunabilmeleri için onlara daha çok destek verilmesi gereklidir. Bu onlar için çok ama çok mühimdir.
 
     
Ülkemizde engellilerin genel olarak toplumla bütünleşmesinin önündeki engellerin hepsini yine toplum olarak bilmekteyiz. Bunlar yoksulluk, eğitim, çevre, ulaşım vb. sorunlardır. Eğitimdeki eksikliklerle, yoksullukla yaşayan engellilerimizin aile içinde sorun yaşaması onların toplumla bütünleşmesini zorlaştırır. Bu sorunların yaşanmaması için ailelerin sürekli engelli gençlerimize destek olması gerekmektedir. Engelli yardım vakıflarının da bu konularda üzerlerine düşecek olan görevleri yerine getirmesi gerekir.
 
Ülkemizde her ilin engelli yardım vakıflarının bu illerimizde yaşayan engelli gençlerimizi tespit edip, bu gençlerimize yardım ellerini uzatması gerekmektedir. Çünkü bazı ailelerin engellilerini hor görmeleri, onları toplum dışı bırakmaları engelli gençleri daha da olumsuz etkilemektedir. Bu da engelli gençlerimizin hayata küsmelerine ve yanlış yolları seçmelerine neden olmaktadır. Biz ailelere düşen görev bu engelli gençlerimize şefkat ellerimizi açmaktır. Ama engelli gençlerimizin eğitildikten sonra biz engelli olmayan insanlardan bile daha başarılı oldukları kaçınılmaz bir gerçektir. Engellilere uzanan her el engelleri ortadan kaldırıyor. Gelecekte engelli gençlerimize açılan her pencere onları başarıya ve mutluluğa götürecektir.
 
Toplumumuzda genel olarak engellilerimize bakış açısı acıma duygusu olarak kendini gösterir. Bana göre engellilere acımak yerine onlara destek olmalıyız. Gelecekte engellilerimizin aile ya da toplum içinde sorunlar yaşamaması için onlara acıyarak bakılmaması gerekir. Engelli gençlerimize gelecekte sorunları için çözüm yolları ortaya konmalıdır. Engelli gençlerimizin gelecekte sorunlar yaşamaması için, başarıyı elde etmeleri için toplumun onları tek başlarına bırakmaması, onlara kol kanat germesi gerekir. Yeter ki onlara eğitim desteği uzansın. Biliyoruz ki her insanın bir yeteneği vardır. Eğer engelli gençlerimize fırsat verirsek onların da yeteneklerinin farkına varmalarına yardımcı olmuş oluruz. Elbette her engelli gencimizin başaracağı bir şey vardır. Bu yardımlar yapıldıktan sonra inanıyorum ki engellilerimiz gelecekte engel zincirini kıracaklardır. Yeter ki gelecekte yapacağımız projelerde, araştırmalarda engelli gençlerimize de yer verelim. Neden gelecekte engelli gençlerimiz de avukat, profesör, doktor, milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı olmasın.
 
Gelecekte engelli gençlerimizi hep rehabilitasyon merkezlerinde değil de engelli rapor oranına göre belli teknik okullarda yetiştirmek, onlara belli mesleklere göre eğitim vermek, belli mesleklere sahip olmalarını sağlamak,aile bütçelerine katkı sağlamalarına fırsat vermek onlar için çok önemlidir. Engelli olarak kendimi örnek veriyorum. Çünkü ben rehabilitasyon okullarında da, teknik okullarda da eğitim alıyorum. Ben iki kurum arasındaki farkı fark ettim. Ben engellere takılmadım ve takılmayacağım da. Ben bunun farkına varmışsam gelecekte engelli gençlerimizin de farkına varmalarında hiçbir engel yoktur. Yeter ki kendine olan özgüven ve inançlarını kaybetmesinler. Eğer vücut kaybı oranına göre engelli gençlerimizi ayırıp ayrı, ayrı kurumlarda yetiştirirsek, engelli gençlerimiz de engel problemi olmayacaktır. Ve inanıyorum o zaman engel hiçbir zaman engel olmayacaktır… 
                                                 
RAMAZAN TEKDUR