Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net
 
Kitap Alıntıları / Ölü Ozanlar Derneği

   
 
 
Derste “Keating Hoca” çocuklardan Latince ifadesi “carpe diem” olan bir felsefi çıkarsama üzerinde tefekkür etmelerini ister. Türkçe karşılığı “anı değerlendir” olabilecek, felsefesini geniş biçimiyle “Ne geçmiş vardır, ne de gelecek, sonsuz bir “şimdi” vardır sadece” önermesinden alan “carpe diem” aslında Keating Hoca’nın da yaşam felsefesinin özetidir.

Bizde örneği görülen “Öğretmen anlatsın, çocuk dinlesin, sonra da, demekki neymiş? Türkiye’nin başkenti Ankara’ymıııış” şeklinde parodileştirmeye çalıştığım bir eğitim tarzının savunucusu asla olmak istememektedir. Çocuklar, kitabın ilgili yerlerini Keating’dan önceki eğitimi reddedercesine yırtarlar. Bu “yırtma” eylemi semboliktir, ve yırttıkları aslında basmakalıp hazırlanan ve kendilerine dayatılan eğitim modelidir.
 
Kitap çocuklardaki “içsel uyanışın” gelişiminin anlatıldığı örneklerle devam eder. Kitap ustalıkla, masa-başı standart eğitim modellerinin çocukların özgür ve üretken bireyler olarak gelişmesini engellemesini eleştirir.

Kitap, evrensel bir tema olan ebeveyn-çocuk ilişkilerinin bir rol-modelini sunarken, ebeveynlerin çocukların gelişim sürecinde çocukların değil kendilerinin belirleyici olmak istemelerini bir trajediyle sonlandırarak ortaya çıkabilecek en büyük “faciayı” seçmiştir.
 
M. Mustafa DAĞLI
Eğitimci
mdagli01@hotmail.com
 
Kitaptan bir şiir
 
Bir yarın düşleriz hep, bir türlü bugüne kavuşmayan
Bir zafer düşleriz hep, aslında gerçekleşmesini istemediğimiz
Yeni bir gün düşleriz, yeni bir gün başlamışken bile
...
 
Ve hep bir ağızdan okudular: "Ve biz hala uyuyoruz"
 
Çağrıları duyarız ama gerçekten önemsemeyiz asla
Gelecek için umutlarınız, ama gelecek bir plandan ibarettir yalnızca,
Bilgeliği düşleriz ama her gün kaçıp uzaklaşırız yanından
Bir kurtarıcı gelmesi için yalvarırız ama bizim elimizdedir kurtulmak
 
Ve biz hala uyuyoruz
Ve biz hala uyuyoruz
Ve biz hala yakarıyoruz
Ve biz hala korkuyoruz.
 
Hazırlayan: annebabaokulu.net