Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net - Eğitim Sistemine Eleştirel Bir Bakış
 
 
3 aptal filminde; endüstri devrimi ile insanlığın üç asırdan bu yana, uyguladığı ve bol miktarda papağan yetiştiren, hem yarışmacı hem de ezberci Modern Eğitim Sistemine eleştirel bir bakış var.

Filmden çıkarılabilecek derslerden üç tanesi:
 
Korku üzerine bir eğitim sistemi inşa etmeyin – Aslanlar kırbaç korkusuyla sandalyeye oturmayı öğrenir. Bu yüzden onlara “iyi eğitilmiş” denir. “İyi eğitim almış” denmez. Yarışa dayalı bir eğitim sistemi, yaratıcılıkta, merakta bir artış sağlayamaz, heyecan da uyandırmaz. Sadece öğrencilerde stres ve baskıya sebep olur.
 
Öğrenciler arasında başarı sıralaması olmasın, birinci ya da sonuncu afişe edilmesin – Neden birinin başarısızlığı herkese ilan edilir? Eğer demir eksikliğiniz varsa doktor bunun için size ilaç mı yazar yoksa televizyonda mı ilan eder? Notlara ve sıralamaya dayalı sistem gizli bir kast sistemi doğurur.
 
Robot değil iyi insan yetiştirin – Eğitim sistemi “insan” yetiştirmeli, robotlar değil. Diploma almak ve sınavları geçmek için yaşanmamalı. Temel amaç: Öğrenmek –yararlı bilgiye ulaşmak olmalı, birinci gelmek ya da sonuncu olmak dert olmamalı.
 
www.annebabaokulu.net