Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net

Kitap adı: UMUT TARLALARI
Yazarı: Jose SARAMAGO

Hazırlayan: Murat TEKİNEŞ
 
 
Portekiz'in uçsuz bucaksız verimli toprakları olan, güneydeki alentejo eyaleti tarım işçileri, büyük çiftlik sahiplerinin acımasızca sömürüsüne çok uzun yıllar boyun eğmişlerdir. Hükümet, yani krallık ta bu feodal sömürü düzenine göz yummuştur.

Bu topraklarda yaşayan ve hayatta kalma savaşı veren bir aile var bu romanda ve bu ailenin dört kuşak boyunca serüvenini, direniş hikayelerini yüzyılın başından itibaren 1974 devriminin hemen öncesine kadar anlatıyor.

Yoksul halkın sömürücü güçlere başkaldırmaları, portekiz'deki ilk örgütlü greve giden süreç içindeki tutuklamalar, kovuşturmalar, baskı, zulüm ve de işkenceler...

Evrensel boyuttaki toplumsal sorunlara parmak basılıyor, yoksulluk ve haksızlıklar anlatılıyor bu büyük romanda!

Umudun da buğday gibi tarlalara emekle ekilebileceğin, yeşerme ve gelişme süreci her ne kadar uzun olursa olsun, bir gün mutlaka hasat vaktinin geleceğini adeta vaat ediyor bize ve ''emek karşılıksız kalamaz" dedirtiyor. Çünkü; Emek karşılıksız kalamayacak kadar tehlikelidir, birleşerek yoğunlaşır ve hiç ummadığınız bir anda patlar!

Emek hırsızlarının ve global sömürgenlerin emeğin bu özelliğini çok iyi bilmesi gerekiyor.

Kitaptan bir alıntı: ''Sabah gün doğuşunda tarlalara gidip çalışmaya başlıyorlar, akşam gün batımına kadar durmuyor çalışıyorlardı. Bir hayvan gibi, bir lokma kuru ekmekle sömürülüyorlardı. Direniş ve grevler sonucunda 8 saatlik çalışma süresi ve insanca yaşayıp karınlarını doyurabilecekleri ücreti kazandılar.''

diğer kitap alıntıları