Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net - Kitap Alıntıları

Kitap Adı: İNSANIN ANLAM ARAYIŞI
Yazarı: Viktor E. Frankl

Hazırlayan: Meltem Kaymaş

"İnsanın özleyebileceği nihaî ve en yüksek hedef, sevgidir. O anda, insan şiirinin ve insan düşünce ve inancının vermesi gereken gizin anlamını kavradım: İnsanın sevgiyle ve sevgi içinde kurtuluşu.
...
Sevgi, sevilen insanın fiziksel varlığının çok çok ötesine geçer. Sevgi en derin anlamını, kişinin tinsel varlığında, iç benliğinde bulur. Sevilen kişinin gerçekte orada olup olmaması, yaşayıp yaşamaması, bir anlamda önemli olmaktan çıkıyor.
...
Evine dönen tutuklu için, yaşanan onca şeyden çıkarılan onurlu deneyim, çekilen onca acıdan sonra Tanrı'dan başka hiçbir şeyden korkması gerekmediği yolundaki harika duyguydu.
...
İnsanın gerçekte ihtiyaç duyduğu şey, gerilimsiz bir durum değil, daha çok, uğruna çaba göstermeye değer bir hedef, özgürce seçilen bir amaç için uğraşmak ve mücadele etmektir.
İhtiyaç duyduğu şey, her ne pahasına olursa olsun gerilimi boşaltmak değil, onun tarafından yerine getirilmeyi bekleyen potansiyel bir anlamın çağrısıdır.
...
Bir mimar eski bir kemeri güçlendirmek istediği zaman kemerin üzerindeki yükü arttıracaktır, çünkü böylece parçalar daha sağlam bir şekilde birleşir."

İNSANIN ANLAM ARAYIŞI kitabından alıntıdır.

(Kurucusu olduğu Logoterapi'nin ilkelerini, 2. Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatan Viktor E. Frankl kitabında, 'İnsanı insan yapan nedir?' sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor. Okumanızı tavsiye ederim)

diğer kitap alıntıları